Humorgruppen I Just Want To Be Cool går om första klass

Humorgruppen I Just Want To Be Cool släppte nyligen en Youtube-video där en av medlemmarna får gå om grundskolans första klass. Videon är inspelad på Tellusgruppens skola Robinson Husberg i Enköping och medverkar gör läraren Ulrika Stammler och 7-åringarna i en av skolans klasser. 

– När humorgruppen frågade om de fick hälsa på en skoldag sa vi ja direkt. De gör sin humor och underhållning på ett informerande och utbildande sätt, och vi tog möjligheten att informera om våra verksamheter och visa upp hur vi arbetar, säger Richard Bengtsson som är kommunikationschef vid Tellusgruppen.

IJustWantToBeCool är en humorgrupp bestående av Emil Beer, Victor Beer och Joel Adolphson. I tio års tid har de haft stora framgångar med sketcher och webb- och ljudboksserier på framför allt Youtube, Storytel och SVT. I videon går Victor Beer om första klass och tittarna får bland annat följa klassen när de räknar matte och högläser. 

Se hela videon